گفتاردرمانی کودکان

گفتاردرمانی کودکان


گفتاردرمانی کودکان یکی از حوزه های تخصصی فعالیت گفتاردرمانگران است که با هدف توانبخشی و درمان مشکلات زبانی و گفتاری و همچنین اختلالات بلع انجام می گیرد.

آسیب شناسی گفتار و زبان کودکان از مهم ترین وظایفی است که یک گفتاردرمانگر در این زمینه انجام می دهد.

گفتاردرمانگر در این حوزه به ارزیابی اختلالات گفتاری کودکان ، تشخیص و درمان آن ها پرداخته و از موثرترین راهکارهای گفتاردرمانی کودکان برای این منظور بهره می برد.

بهبود مهارت های کلامی و مهارت های ارتباطی در کودکانی که به هر دلیل دچار مشکلات مرتبط با گفتار و زبان هستند از دیگر اهداف گفتاردرمانی است.

لکنت و تاخیر در گفتار کودک ( دیر حرف زدن کودکان ) نیز از جمله شایع ترین اختلالات گفتاری کودکان هستند که با گفتاردرمانی می توان به بهبود آن ها کمک کرد.

گفتاردرمانی موثرترین روش در درمان مشکلات گفتاری کودکان و کمک به آن ها در بهبود مهارت های ارتباطی است که با مراجعه به کلینیک گفتاردرمانی دلتا ( گفتاردرمانی در شرق تهران ) می توانید از آن بهره مند شوید.

چرا گفتاردرمانی کودکان ؟

مشکلات گفتاری در کودکان مانند اختلال لکنت در صورت عدم درمان مناسب می تواند تاثیرات سویی بر زندگی کودک در سنین بزرگسال بگذارد، این اختلالات در سنین کودکی نیز سبب کاهش اعتماد بنفس کودک و ناتوانی وی در برقراری ارتباط با همسالان و حتی دوستیابی می شود، به همین جهت درمان مشکلات گفتاری در کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است.

ذکر این نکته ضروری است که از آنجایی که خدمات گفتاردرمانی مانند سایر خدمات توانبخشی نیازمند پروسه طولانی است هرچه سریع تر و در سنین پایین تر آغاز شود نتایج بهتری را نیز به همراه خواهد داشت.

اغلب اختلالات گفتاری کودکان با شروع حرف زدن کودک و در سنین بالای یک سال قابل تشخیص هستند و برخی دیگر از مشکلات مانند کم شنوایی که سبب بروز اختلالات گفتاری در کودک می شوند در سنین نوزادی قابل تشخیص هستند ، به هر حال هر زمان که مشکل گفتاری تشخیص داده شود مشورت با یک آسیب شناس گفتار و زبان ضروری است.

از آن جایی که خدمات توانبخشی از جمله گفتاردرمانی بخصوص در حوزه کودکان امری زمان بر است والدین باید با صبر و حوصله زیاد جلسات گفتاردرمانی را پیگیری و خود نیز در این جلسات حضور داشته باشند ، گفتاردرمانگر اغلب تمرینات گفتاردرمانی در منزل را به والدین آموزش می دهد تا والدین در منزل نیز با کودک خود تمرینات گفتاردرمانی کودکان را انجام دهند که نقش موثری در تسریع فرایند بهبودی دارد.

شایع ترین اختلالات گفتاری کودکان

  • لکنت زبان
  • اختلالات یادگیری ( مانند اختلال خواندن و نوشتن و … )
  • اختلال تلفظ
  • اختلالات گفتاری ناشی از شکاف کام و لب
  • مشکلات شنوایی مانند کم شنوایی و بدشنوایی
  • کودکانی که دچار مشکلاتی در تارهای صوتی هستند.
  • مشکلات گفتاری در کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم ، اختلال کم توجهی _ بیش فعالی ، سندرم داون و فلج مغزی
  • اختلال در مهارت های کلامی
  • اختلال در مهارت های اجتماعی
  • دیر حرف زدن کودکان

 

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی کودکان – گفتاردرمانی در شرق تهران – گفتاردرمانی در نارمک – گفتاردرمانی در مدنی – گفتاردرمانی در سرسبز – گفتاردرمانی در خیابان آیت – کاردرمانی در شرق تهران

گفتاردرمانیمقالات

بهترین گفتاردرمانی شرق تهراندرمان لکنتدرمان لکنت در نارمکگفتاردرمانی در خیابان آیتگفتاردرمانی در خیابان مدنیگفتاردرمانی در شرق تهرانگفتاردرمانی در نارمکگفتاردرمانی کودکانگفتاردرمانی کودکان در شرق تهرانگفتاردرمانی کودکان در نارمکمرکز گفتاردرمانی در تهرانپارس

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *